Α.Ε.Λ. Καλλονής – Πανσερραϊκός 1-0

Από το Ράδιο Καλλονή. Γράφει ο Θεόφιλος Μυζίκας. Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, η ομάδα μας έδειξε για ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι, απέναντι στον Πανσερραϊκό αυτή τη φορά, πως βρίσκει τον τρόπο να παίρνει αυτό που θέλει παρόλο που αυτό το παιχνίδι αποτελούσε μόνο ένα φιλικό και δεν είχε καμία βαθμολογική σημασία.

Οι παίκτες του Luciano De Souza μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν τη κατοχή του παιχνιδιού, κυκλοφορούσαν την μπάλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνουν αρκετές ευκαιρίες για γκολ οι οποίες ξεσήκωσαν τους περίπου 1000 φιλάθλους που παραβρέθηκαν για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι στο Ταρλά. Στο 12ο λεπτό ο Marcelo εκτέλεσε φάουλ στο οποίο η μπάλα βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, με τον Καρακώστα να πιάνει την κεφαλιά η οποία κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η επόμενη φάση η οποία ξεσήκωσε την κερκίδα είναι αυτή του 18ου λεπτού, όπου ο Tarachoulski επιχείρησε ένα πολύ μακρινό σουτ από τα 40 μέτρα αναγκάζοντας τον Γουμαγιά σε δύσκολη απόκρουση. Μία ανάλογη φάση με πρωταγωνιστή τον Marcelo αυτή τη φορά έγινε στο 21ο λεπτό όταν ο Γουμαγιάς αναγκάστηκε πάλι σε δύσκολη επέμβαση από το σουτ του βραζιλιάνου. Η ομάδα μας, όμως, συνέχισε να απειλεί με μακρινά σουτ την εστία του Πανσερραϊκού. Ο Λεοζίνιο τη έπιασε στο 22ο λεπτό ένα «γεμάτο» σουτ –με την μπάλα να παίρνει ταχύτητα αλλά και πολλά φάλτσα– δίχως, όμως, να μπορέσει να ανοίξει το σκορ αφού ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μοιρασμένη κατοχή για τις δύο ομάδες αλλά με την ΑΕΛΚ να έχει σαφώς περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 45ο λεπτό και στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Skaglia έκανε όμορφη κάθετη στον Ταραχούλσκι ο οποίος βρέθηκε φάτσα με το τέρμα αλλά το σουτ του βρήκε πάνω σε πόδια αμυντικών και κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη ευκαιρία καταγράφεται στο 65ο λεπτό όταν ο Μανούσος μετά από όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από δύσκολη θέση και ο τερματοφύλακας της ομάδας των Σερρών έδιωξε σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 23ο λεπτό γίνεται μια φάση ίδια με αυτή του πρώτου μέρους όταν ο Marcelo εκτέλεσε φάουλ και μέσα στην περιοχή ο Καρακώστας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γουμαγιά. Στο υπόλοιπο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες αρκέστηκαν σε λάθη δε δημιούργησαν κάποια ευκαιρία μπροστά από τις δυο εστίες, παίζοντας την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Ο Μανούσος, όμως, ήταν εκείνος που στο 83ο λεπτό του παιχνιδιού κατάφερε να χαρίσει τη νίκη, αφού μετά από όμορφη ενέργεια του Τριανταφύλλου από τα δεξιά η μπάλα βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι ύστερα από σουτ το οποίο έκανε, και ο απερχόμενος Μανούσος έκανε το 1-0.

Με αυτό το σκορ τελείωσε το παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα η οποία προέρχεται από τη Superleague και μια από αυτές τις μέρες αναμένει την απόφαση από τη διοργανώτρια αρχή, καθώς μπορεί να τη στείλει και πάλι στα «σαλόνια» μετά τον υποβιβασμό της. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη της ομάδας μας επί ελληνικού εδάφους στα φιλικά προετοιμασίας της, με τους φίλαθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι να χειροκροτούν την ομάδα, που απ’ ό,τι φαίνεται παιχνίδι με το παιχνίδι βελτιώνεται αισθητά και μάλιστα με αντιπάλους μεγάλου βεληνεκούς. Η ομάδα μας συνεχίζει την προετοιμασία της μέχρι να ανακοινωθεί η έναρξη του πρωταθλήματος και όλοι εύχονται να είναι όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Το επόμενο φιλικό της παιχνίδι θα σας γίνει γνωστό τις προσεχείς ημέρες.

Συνθέσεις:

Α.Ε.Λ.Καλλονής: Σουλογάνης (58’Μάπας), Χατζόπουλος (80’Χάλαρης), Καρακώστας (71’Τραορέ), Μανούσος (87’Σαμπάνης), Θυμιόπουλος, Marcelo, Κριπιντήρης, Skaglia (72’Βλαστέλλης), Leosinio (55’ Τριανταφύλλου), Dos Santos (65’Γάλας), Tarachoulski (82’Θέος).

Πανσερραϊκός: Γουμαγιάς, Σαλαμαστράκης, Diogo, Τριανταφύλλου Γ. Παντελιάδης (86’Περπερίδης), Στεφανίδης (70’Βουτσιάς), Gomez, Vrucinia (70’Guei), Ανάκογλου (72’Κοντός), Milenkovic, Τριανταφύλλου Δ.

Ευχαριστήρια ανακοίνωση από την Α.Ε.Λ.Καλλονής !!!

Η Π.Α.Ε. Α.Ε.Λ. Καλλονής ευχαριστεί τους 1200 περίπου φιλάθλους της που παρευρέθηκαν στο Σαββατιάτικο φιλικό με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό στο δημοτικό στάδιο Μυτιλήνης. Παρόλο που ήταν απλά ένας φιλικός αγώνας, αλλα και που υπήρχε έτερο ποδοσφαιρικό ενδιαφέρον στα τοπικά πρωταθλήματα της Λέσβου αλλά και σε αγώνες πρωταθλήματος Superleague. Επίσης η Π.Α.Ε. Α.Ε.Λ. Καλλονής ευελπιστεί σε ανάλογη συμπαράσταση από τους φιλάθλους της και στους αγώνες της ομάδας στη Football League.